Commissioning to nadzór ekspercki w zakresie prawidłowości działania i wykonania instalacji zgodnie z projektem.

Polega na:

  • sprawdzeniu czy projekt instalacji jest kompletny i spełnia wymagania klienta
  • następnie czy inwestycja jest realizowana zgodnie z projektem
  • na koniec, czy wykonana instalacja została optymalnie wyregulowana i osiągnęła wymagane parametry

Commissioning obejmuje zatem cały cykl inwestycji: sprawdzenie procesu planowania i projektowania, fazę realizacji i odbiorów, a kończy się na etapie użytkowania obiektu. Nie wykracza jednak poza rozwiązania ujęte w projekcie. Zatem go nie udoskonala, nie obejmuje optymalizacji rozwiązań projektowych i kosztów inwestycyjnych. To jest rola inżynierii wartości, czyli Value Engineering

Usługa jest standardem w Europie Zachodniej i USA. W Polsce zyskuje na popularności wśród świadomych Inwestorów. Dzięki niej wiedzą, czy kupili to co zamówili, a wady dokumentacji i instalacji są likwidowane na wczesnym etapie.

Korzyści w fazie projektowania:

  • na etapie projektowania weryfikuję i precyzuję wymagania Inwestora
  • dokumentacja przetargową i projekt wykonawczy sprawdza niezależny projektant, z doświadczeniem w realizacji dużych inwestycji.
  • co ważne, sprawdzenie obejmuje też wytyczne i koordynację międzybranżową oraz listy styków, z naciskiem na prawidłową współpracę z systemem automatyki budynku BMS. Eliminuję braki w sterowaniu, zasilaniu oraz tzw „instalacje niczyje”, których brakuje w projekcie, są niekompletne lub nieprzypisane do żadnej z branż. Są one źródłem sporów i roszczeń przy realizacji, a niewyłapane na czas powodują opóźnienia i usterki w trakcie eksploatacji. Przykładowo zmorą każdej budowy są kable grzejne. Aby działały nie wystarczy je ułożyć. Trzeba jeszcze z odpowiedniej strony rurociągów wyprowadzić puszki podłączeniowe do zasilania, następnie doprowadzić do nich zasilanie elektryczne, zamontować w sensownym miejscu czujniki temperatury, sterować i świadomie monitorować ich pracę. Niby proste, a często odbiór końcowy przeprowadza Inspektor „Zima” , a Inwestor zostaje z zamrożoną instalacją

Korzyści w fazie realizacji:

  • weryfikuję proponowane przez Wykonawcę materiały, rozwiązania zamienne i uwagi do dokumentacji projektowej. To zapewnia ochronę interesów Inwestora i Wykonawcy, ogranicza spory, ułatwia realizację i świadome podejmowanie decyzji. Nie ma częstej na budowie nieproduktywnej wojny każdego z każdym.
  • po wykonaniu pomiarów kontrolnych wiadomo, czy instalacja osiągnęła wymagane parametry. To przyśpiesza rozruch, ogranicza liczbę reklamacji.
  • łatwiejsze jest przekazane i eksploatacja budynku dzięki nadzorowi nad szkoleniami obsługi i przekazaniem dokumentacji powykonawczej. Dzięki temu Inwestor/Najemca przejmuje instalacje działające zgodnie z założeniami projektowymi i optymalnie wyregulowane. To zapewnia Inwestorowi spokój. Spada ryzyko wypowiedzenia najmu, bo wiele takich decyzji zaczyna się od narzekania na niski komfort spowodowany niedostateczną pracą instalacji budynkowych.
  • powtórne sprawdzenie w okresie eksploatacji budynku nastaw automatyki budynkowej i regulacji hydraulicznej instalacji zapewnia komfort i optymalne koszty eksploatacyjne. Optymalizacja nastaw jest potrzebna, bo pierwsza regulacja odbyła się przed zasiedleniem budynku. Dopiero po zasiedleniu można dokonać najbardziej optymalnego rozdziału mediów pomiędzy Najemców.
  • więcej o pomiarach kontrolnych i regulacji w zakładce „diagnostyka i równoważenie instalacji