Diagnostyka:

  • pomiary kontrolne, weryfikacja czy instalacja osiągnęła wymagane parametry
  • wykrywanie i usuwanie przyczyn nieprawidłowej pracy instalacji w oparciu o wiedzę projektową, doświadczenie i pomiary
  • rozwiązywanie przypadków „trudnych” gdy wykonana instalacja nie osiąga oczekiwanych parametrów na skutek niedociągnięć projektowych, wykonawczych lub eksploatacyjnych
  • przed wykonaniem instalacji: sprawdzenie prawidłowość doboru, optymalizacja i właściwe rozmieszczenie armatury
  • usuwam problemy, nie podejmuję się wyszukiwania usterek w celu uniknięcia zapłaty za wykonane prace

Równoważenie hydrauliczne:

  • to procedura takiej regulacji instalacji, aby do każdego odbiornika trafiała wymagana ilość ciepła lub chłodu. Woda płynie w wymaganej ilości we wskazane miejsca, a nie tam gdzie jej wygodniej.
  • zapewnia uzyskanie komfortu użytkowania i stabilną, cichą pracę instalacji przy najniższym możliwym zużyciu energii
  • pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne nawet o kilkanaście procent
  • pomiary wykonuję miernikiem TA Scope

Kilka ciekawych usterek wykrytych przy pracach diagnostycznych

Puszka po piwie w przewodzie centralnego ogrzewania

  • kuriozalna i podstępna usterka: w bardzo dużej galerii handlowej było około 20 central wentylacyjnych. Nocą obniżano ich wydajność, a w ciągu dnia zwiększano ją. Rano co jakiś czas wybrane centrale wentylacyjne nawiewały zbyt zimne powietrze. Następnego dnia albo wszystkie centrale działały prawidłowo, nie działała ta sama, albo nowa grupa central. Instalacja została ponownie zweryfikowana: przepłukana, odpowietrzona, oczyszczono filtry, sprawdzono działanie pomp, central i automatyki.
  • Centrale były zasilane z rurociągu, który rozchodził się na 2 strony galerii, stopniowo zmniejszając swoje średnice. Okazało się, że gdy nie działa któraś z central zasilana bliżej rurociągu głównego, to nie działają też te najmniejsze położone dalej. Były też centrale które nigdy nie sprawiały problemów.
  • Wytypowałem miejsce w którym kazałem zdemontować zawór i przez uzyskaną przerwę wprowadzić kamerę inspekcyjną na długim kablu.
  • Okazało się, że wewnątrz długiego prostego przewodu pływała puszka po piwie. Gdy rano zwiększano wydajność central, to płynęła ona w stronę central, które załączyły się jako pierwsze, z największą mocą. W rurociągu DN100 poruszała się swobodnie. W rurociągu DN80 czasami zakleszczała się częściowo blokując przepływ lub płynęła dalej. Na redukcji średnicy z DN80 na DN65 blokowała się już zawsze, mocno ograniczając przepływ.
  • Teraz czytając ten opis sprawa wydaje się dość prosta. Jednak gdy puszka częściowo blokowała rurociąg DN80, to pewien przepływ był utrzymywany. W zależności od miejsca blokady silniejsze centrale mogły zabierać wodę słabszym, albo same ulegały jeszcze mocniejszym centralom. Wtedy w zależności od temperatury zewnętrznej taki ograniczony przepływ zapewniał akceptowalne minimum mocy, albo nie i tylko wtedy zarządca budynku zgłaszał usterkę.

Zbyt długo otwierający się zawór regulacyjny

  • Duży obiekt komercyjny z 2 kotłami o mocy po 285 kW był okresowo niedogrzewany. Zastałem kocioł nr 1 z pracującym palnikiem, z temperaturą 70oC. Kocioł nr 2 nie pracował, miał temperaturę dyżurną 55oC.
  • Próba wymuszenia pracy kotła nr 2 zakończyła się jego awaryjnym wyłączeniem. Kocioł włączył palnik, osiągnął 70oC i pracował dalej. Po przekroczeniu 90oC automatyka awaryjnie odłączyła palnik. Druga próba skończyła się tym samym.
  • Przyczyną usterki był zbyt wolno otwierający się zawór 3-drogowy przy kotle. Dopóki kocioł nie osiągnie swojej minimalnej temperatury, to zawór nie wypuszcza wody do instalacji. Po wygrzaniu kotła zawór powinien się otworzyć i skierować wodę do instalacji grzewczej.
  • Kocioł po uzyskaniu właściwej temperatury dawał sygnał do otwarcia zaworu. Niestety czas jego otwarcia wynosił 280 sekund i był wolniejszy niż tempo przyrostu temperatury w kotle, co kończyło się awaryjnym wyłączeniem. W efekcie kocioł cyklicznie ogrzewał sam siebie, a nie budynek.
  • Problem rozwiązała wymiana siłownika na szybszy, z czasem przebiegu 120 sekund.
  • Powodem pomyłki był nieprecyzyjny dobór w projekcie. Nie podano numeru katalogowego siłownika, tylko sam model – AMB 182 firmy Danfoss. Te siłowniki są oferowane w 3 wykonaniach: z czasami przebiegu 70, 140 i 280 sekund.
  • Usterkę skrzętnie ukrył serwisant, który nie mógł sobie poradzić z pracą kotłów. Na kotle nr 1 zablokował siłownik w pozycji pełnego otwarcia. Ten kocioł w miarę swoich możliwości ogrzewał budynek. Natomiast włączenie kotła nr 2 wymagało szczęścia. Po awaryjnym wyłączeniu kotła powolny zawór regulacyjny zostawał w losowym położeniu. Czasami było takie, przy którym ponownie włączany kocioł zdążył prawidłowo wystartować, a czasami nie. Gdy to się udało, to długo i stabilnie pracował, aż do następnego wyłączenia. Użytkownik nie wiedział co się dzieje, bo kotłownia raz działała dobrze, a raz nie.

Przykładowe realizacje

Garbarnia w Nadarzynie

diagnostyka i równoważenie instalacji
Instalacja ciepła technologicznego w trakcie równoważenia i rozruchu

Zakres prac:
opracowanie projektu wykonawczego kotłowni gazowej o mocy 400kW, instalacji ogrzewania i ciepła technologicznego
commissioning, uruchomienie i równoważenie instalacji, diagnostyka i usunięcie usterek

Zespół hal zdjęciowych Centrum Produkcji Filmowej Sceno Kreacje w Sękocinie

Zakres prac:
– diagnostyka i ustalenie przyczyn usterek utrudniających od kilku lat eksploatację obiektu
– równoważenie instalacji ciepła technologicznego, centralnego ogrzewania, wody lodowej